راهنمای کار با اسیلوسکوپ sds-e کمپانی owon

دفترچه راهنمای کار با اسیلوسکوپ دیجیتال حافظه‌دار سری SDS-E کمپانی OWON

آشنایی با ساختار اسیلوسکوپ

زمانیکه شما یک نوع جدید از اسیلوسکوپ را خریداری می‌کنید باید با پنل جلویی دستگاه آشنا شوید که در تمام اسیلوسکوپ‌های دیجیتال حافظه‌دار یکسان است. در این بخش از دفترچه راهنما شما با پنل جلویی دستگاه و کار کردن با آن آشنا می‌شوید و می‌توانید نحوه‌ی استفاده از اسیلوسکوپ سری sds کمپانی owon را در کوتاهترین زمان ممکن فرا بگیرید.

پنل جلویی:

اسیلوسکوپ سری sds کمپانی owon یک پنل ساده در جلوی دستگاه با توابع متمایز به کاربر ارائه می‌دهد برای تکمیل کاربردهای اصلی و اساسی از این دستگاه، ولوم‌های روی اسیلوسکوپ شبیه به بقیه‌ی اسیلوسکوپ‌ها می‌باشد. 5 دکمه‌ی (F1-F5) در یک ستون در سمت راست صفحه‌ی نمایشگر و در زیر صفحه‌ی نمایشگر 5 دکمه‌ی (H1-H5) دکمه‌های انتخاب منوی دستگاه هستند که از طریق آن‌ها شما می‌توانید گرینه‌های مختلف را برای منوی جریان انتخاب کنید دکمه‌های دیگر روی پنل دستگاه دکمه‌های توابع هستند که شما از طریق آ‌ن‌ها مستقیماً به یک تابع کاربری خاص یا منوی مورد نظرتون دست پیدا می‌کنید.

sds front panel

1-دکمه‌ی روشن و خاموش

2- صفحه نمایشگر

3- ناحیه‌ی کنترل (کلیدها و ولوم‌ها)

4- جبرانسازی پراب و خروجی مربعی 1KHz/5V

5- ورودی تریگرEXT

6- ورودی سیگنال‌ها (CH1/CH2)

7- خاموش کردن منو

پنل سمت راست اسیلوسکوپ سری sds:

 1. sds side panelپورت USB Host: این پورت برای انتقال داده استفاده می‌شود. زمانی که به پورت USB اسیلوسکوپ، فلش متصل می‌کنیم بصورت یک ورودی میزبان (Host device) محسوب می‌شود و از این امکان می‌توان برای ذخیره‌ی شکل موج‌ها روی فلش دیسک استفاده کرد.
 2. پورت USBdevice: این پورت برای انتقال داده استفاده می‌شود. زمانی که پورت USB اسیلوسکوپ، کابل متصل می‌کنیم یک Slave device محسوب می‌شود. برای مثال زمانی که می‌خواهیم اسیلوسکوپ را به کامپیوتر متصل کنیم استفاده می‌شود.
 3. پورت:برای اتصال کامپیوتربه مانیتوریا پرژکتوراستفادهمی‌شود.
 4. پورت خروجی سیگنال Trigger و خروجی Pass/failتوسط کانکتور MCX
 5. پورت LANبرای شبکه کردن با کامپیوتر به سیستم‌های دیگر

 

پشت دستگاه:

1 sds back panel-دستگیره

2- دریچه‌ی هوا

3- ورودی پورت پاوردستگاه

4- فیوز

5- پایه‌ی دستگاه

 

نحوه کار با اسیلوسکوپ owonناحیه‌ی کنترل:

 1. کلید تنظیمات منو (H1~،
 2. کلید تنظیمات منو (F1~
 3. خاموش کردن منو
 4. پیچ چند منظوره M : زمانی که نماد در منو نمایش داده می‌شود نشان می‌دهد که شما می‌توانید با چرخاندن این ولوم منو را انتخاب کنید یا مقادیر را تنظیم کنید. با فشار دادن این ولوم منو سمت چپ بسته می‌شود.
 5. ناحیه‌ی کلید تابع: شامل 12 کلید
 6. بخش کنترل عمودی با 3 کلید و 4 عدد ولوم، منوی CH1 برای تنظیمات CH1 و منوی CH2 برای تنظیمات CH2 استفاده می‌شوند. کلید Math برای اشاره به منوی Math است. منوی Math شامل 6 نوع کاربرد است شامل: CH1-CH2, CH2-CH1, CH1+CH2, CH1*CH2, CH1/CH2 and FFT

   2 ولوم Vertical Position، موقعیت عمودی کانال 1 و 2 را کنترل می‌کند، 2 ولوم (Volt/Div) مقیاس ولتاژ کانال 1 و 2 را کنترل  می‌کند.

 1. ناحیه‌ی کنترل افقی با 1 کلید و 2 ولوم: (Horizintal Position) موقعیت افقی در راستای زمان را کنترل می‌کند. (SEC/DIV) مقیاس زمان را کنترل میکند
 2. ناحیه‌ی کنترل Trigger با 3 کلید و 1 ولوم : ولوم برای تنظیم ولتاژ تریگر است. 3 کلید دیگر مربوط به تنظیمات trigger سیستم می‌باشد.

معرفی صفحه نمایشگراسیلوسکوپ owon :

پارامترهای صفحه نمایش اسیلوسکوپ

 1. ناحیه‌ی نمایش شکل موج
 2. وضعیت تریگر شامل :
 • Auto: حالت اتوماتیک و بدست آوردن شکل موج بدون تریگر
 • Trig: تشخیص تریگر و بدست آوردن شکل موج
 • Ready: مقادیر تریگر از قبل تنظیم شده و آماده برای تریگر
 • Scan: گرفتن و نمایش شکل موج متناوباً
 • Stop: توقف دریافت اطلاعات
 1. نشانگر بنفش رنگ T موقعیت افقی را برای تریگر نشان می‌دهد.
 2. این نشانگر موقعیت تریگر را در حافظه‌ی داخلی دستگاه نشان می‌دهد.
 3. دو خط چین زرد رنگ اندازه‌ی پنجره‌ی باز شده‌ای را نشان می‌دهد.
 4. این مقدار نمایش دهنده‌ی مقدار تریگر و محل پنجره‌ای که می‌بینیم در حافظه‌ی داخلی دستگاه است.
 5. این مقدار زمان تنظیمات را نشان می‌دهد. جهت تنظیم به صفحه 56 دفترچه اصلی دستگاه مراجعه کنید
 6. این علامت نشان دهنده‌ی آن است که یک U دیسک به اسیلوسکوپ متصل است.
 7. شکل موج کانال 1
 8. نشانگر 1 حالت سطح اندازه‌گیری کانال 1 را نشان می‌دهد.
 9. دو خط چین بنفش رنگ نشان دهنده‌ی موقعیت سطح تریگر است.
 10. شکل موج کانال 2
 11. فرکانس سیگنال تریگر از کانال 1
 12. این قسمت منوی توابع فعلی را نشان می‌دهد.
 13. نوع تریگر فعلی

      sds-e triger  لبه‌ی تحریک بالا رونده

       لبه‌ی تحریک پایین رونده

       خط ویدئوی همزمان با تحریک

       میدان ویدئوی همزمان با تحریک

 1. عدد خوانده و نشان داده شده مقدار مقیاس زمان را نشان می‌دهد.
 2. تنظیمات اصلی زمان را نشان می‌دهد
 3. سرعت نمونه‌‌برداری و طول ثبت دیتا فعلی دستگاه را نشان می‌دهد.
 4. نوع اندازه‌گیری و مقدار مربوط به کانال‌ها را نشان می‌دهد. F به معنای فرکانس؛ T به معنای دوره‌ی تناوب؛ V به معنای مقدار میانگین؛ VP به معنای ولتاژ پیک تا پیک؛ Vk مقدار RMS؛ Ma مقدار ماکزیمم دامنه؛ Mi مقدار مینیمم دامنه؛ Vt مقدار ولتاژ شکل موج‌های Flat top Value؛ Vb مقدار ولتاژ شکل موج‌های Flate base؛ Va مقدار دامنه؛ Os مقدار جهش یا Overshoot؛ Ps مقدار پیش جهشPreshoot؛ RT زمان ‌صعود؛ FT زمان فرود؛ PW مقدار پهنای DNW مقدار پهنای D- ؛ +D مقدار Duty-D مقدار -Duty؛PD مقدار تاخیرA-B بالا رونده وND مقدار تاخیرA-B پایین رونده.
 5. مقدار مقیاس ولتاژ و حالت نقطه‌ی صفر کانال‌ها را نشان می‌دهد. این آیکن، کوپلینگ کانال‌ها را نشان می‌دهد.
 
eart
اتصال جریان مستقیم (AC+DC) را نشان می‌دهد
 
اتصال AC را نشان می‌دهد.
 
زمین را نشان می‌دهد.
 
 1. این یک پنجره‌ی اندازه‌گیری مکان‌نما می‌باشد. که مقدار مطلق و خوانده شده ی 2 مکان‌نما را نشان می‌دهد.
 2. خط چین زرد، داده‌ی زمین شده را نشان می‌دهد.(حالت نقطه‌ی زمین) مربوط به شکل موج کانال 2. اگر خط چین نمایش داده نشد این نشان می‌دهد که کانال باز نیست.
 3. خط چین قرمز داده‌ی زمین شده را نشان می‌دهد(حالت نقطه‌ی زمین) مربوط به شکل موج کانال 1 اگر خط چین نمایش داده نشد این نشان می‌دهد که کانال باز نیست.

چگونگی انجام دادن بررسی توابع:

برای تست عملکرد صحیح اسیلوسکوپ owon یک تابع سریع مطابق مراحل زیر بسازید:

 1. کابل پاور اسیلوسکوپ را به دستگاه متصل کرده و دو شاخه‌ی آن را به پریز متصل کنید و دکمه‌ی پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. دستگاه روشن شده و Logo نمایش داده می‌شود، دکمه‌ی Utility را فشار دهید و سپس دکمه‌ی H1 را فشار دهید تا منوی Function را دریافت کنید، سلکتور M را برای آغاز Adjust نگه دارید و دکمه‌ی H3 را برای شروع Default فشار دهید. بطور پیش فرض ضریب میرایی پراب در منو X10 است.
 2. ضریب میرایی پراب اسیلوسکوپ را روی X10 قرارداده و پراب را به کانال 1 اسیلوسکوپ متصل نمائید. قسمت BNC پراب را داخل کانال 1 اسکوپ قرارداده و به سمت راست بچرخانید تا در جای خود محکم شود. سر آمپولی پراب را به قسمت "جبرانساز" پراب (در قسمت پنل جلوئی شماره 4) متصل نمایید.
 3. دکمه‌ی Autoset را فشار دهید.

یک موج مربعی با فرکانس 1KHZ و ولتاژ پیک تا پیک 5V در چند ثانیه نمایش داده خواهد شد. مراحل 2 و 3 را روی کانال 2 دستگاه تکرار نمائید.

تست عملکرد اسیلوسکوپ

چگونگی پیاده‌سازی پروب جبران:

هرگاه پراب را به هر کانال ورودی متصل کردید تطابق بین پراب و کانال ورودی را تنظیم کنید. پرابی که جبران نشده و یا یک انحراف جبرانی دارد، خطای محاسباتی و یا اشتباه را به دنبال دارد. برای تنظیم جبران پراب مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. میرایی موثر پراب را در منو تحت 10x و آن سوئیچ روی پراب را 10x و پراب را به کانال CH1 متصل می‌کنیم. اگر از قلاب پراب استفاده می‌شود، از اتصال دائمی نزدیک آن اطمینان حاصل کنید. این قسمت را به قسمت تشخیص دهنده‌ی سیگنال پراب جبران متصل کنید و گیره‌ی سیم مرجع با سیم زمین پراب وصل کنید و بعد دکمه‌ی Autoset را فشار دهید.
 2. شکل موج‌های نمایش داده شده را ببندید و پراب را تنظیم کنید تا جبران مورد نظری که بدست آمده حاصل شود.

پراپ جبران

sds 8

چگونه میرایی موثر پراب را تنظیم کنیم:

پراب دارای چند میرایی موثر است که هر کدام در فاکتور درجه‌بندی عمودی اسیلوسکوپ موثر است. پراب عوض کردن و یا دیدن این فاکتور از منوی اسیلوسکوپ:

 1. دکمه‌یFunction menu کانال‌های مورد استفاده,CH1MENU)(CH2MENU
 2. دکمه‌یH3 برای نمایش منوی پراب را فشار دهید مقدار مناسب مربوط به پراب را انتخاب کنید. این تنظیمات بصورت همیشگی قبل از تنظیم مجدد باقی خواهد ماند.

       احتیاط: میرایی موثر اولیه پراب بر روی وسیله در l0x تنظیم شده است. از تنظیم مقدار میرایی سوئیچ در پراب و میرایی موثر پراب در منو اسیلوسکوپ برای مشابه بودن مقادیر اطمینان حاصل کنید.

پراپ اسکوپ 

     احتیاط: زمانی که سوئیچ میرایی بر روی lx است پراب پهنای باند اسیلوسکوپ را بر روی 5MHZ محدود می‌کند. برای استفاده از تمام پهنای باند اسیلوسکوپ سوئیچ باید بر روی l0x تنظیم شود.

چگونه بطور ایمنی از پراب استفاده کنیم؟

گارد ایمن حلقه‌ای شکل دور بدنه پراب انگشت شما را از هرگونه شوک الکتریکی محافظت می‌کند.

ایمنی پراپ اسیلوسکوپ

     اخطار: برای دوری از شوک الکتریکی همیشه انگشت خود را از پشت گارد ایمن حلقه‌ای شکل پراب در حین انجام کار نگه‌دارید. برای محافظت خود از شوک الکتریکی، هیچ قسمت فلزی از پراب را ، مثلاً پراب را زمانیکه به منبع تغذیه وصل است لمس نکنید.

قبل از هرگونه اندازه‌گیری همیشه پراب را به وسیله‌ی ترمینال زمین به زمین وصل کنید.

چگونه خود کالیبراسیون را انجام دهیم؟

اسیلوسکوپ owon برنامه‌ی به نام خود کالیبراسیون دارد که میتواند اسیلوسکوپ را سریعاً به شرایط بهینه برای رسیدن به مقدار دقیق اندازه‌گیری برساند. شما هر زمان می‌توانید از این برنامه استفاده کنید. این برنامه بایستی هر زمان که محدوده‌ی تغییرات دما بیشتر است انجام شود.

قبل از انجام این برنامه تمام پراب‌ها و سیم‌ها را از ورودی‌های اتصال جدا کنید دکمه‌ی Utility را فشار دهید و بعد از انکه دکمه‌ی H1 را برای منوی Function فشار دهید، پیچ M را برای انتخاب Adjust (تنظیم) بچرخانید. H2 را برای Self Calibration فشار دهید.

مقدمه‌ای برای سیستم عمودی:

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است تعدادی دکمه و پیچ در کنترل عمودی وجود دارد.

محورعمودی اسیلوسکوپنحوه کنترل محور عمودی:

 1. از دستگیرهVERTICAL POSITION برای نمایش سیگنال در مرکز پنجره‌ی شکل موج استفاده کنید. این دستگیره تنظیم کننده‌ی جایگاه عمودی نمایش داده شده‌ی سیگنال است اما زمانیکه این دستگیره را می‌چرخانیم نمایشگر نقطه‌ی زمین کانال به بالا و پایین برای دنبال کردن شکل موج می‌رود.

اندازه‌گیری:

اگر کانال در حالت کوپلینگ DC باشد، شما می‌توانید به مقدارDC سیگنال را در حین آزمایش با مشاهده تفاوت بین شکل موج و زمین اندازه‌گیری کنید. اگر که کانال زیر شرایط AC باشد، مؤلفه‌ی DC فیلتر خواهد شد، این مد باعث نمایش مؤلفه‌ی AC سیگنال با حساسیت بالا می‌شود.

 1. تنظیمات عمودی را تغییر دهید و تغییرات اطلاعات مربوط به نتایج را مشاهده خواهید کرد. با اطلاعات نمایش داده شده در نوار وظیفه در پایین پنجره‌ی شکل موج شما می‌توانید هرگونه تغییرات در مقیاس عمودی کانال را تعیین کنید.
 • دستگیره‌ی عمودی Volts/Div را بچرخانید و مقیاس عمودی را تغییر دهید. بعبارتی همان Volt division است. این تغییرات را به‌صورت همزمان در نوار وظیفه هم می‌توانید مشاهده کنید.
 • دکمه‌ی CH1 menu، CH2 menu و Math را فشار دهید. منوی انجام کار، علائم، شکل موج‌ها و اطلاعات مربوطه به فاکتور مقیاس کانال متناظر بر روی صفحه‌ی نمایش داده خواهد شد.

نحوه کنترل محور افقی:

همانطور که در شکل موج زیر نشان داده شده تعدادی دکمه و دستگیره در کنترل افقی اسیلوسکوپ سری sds وجود دارد.

محور افقی اسیلوسکوپ دیجیتال

 1. از دستگیره‌ی افقیSEC/DIVبرای تغییر دادن مقیاس زمانی استفاده کنید و تغییرات اطلاعات مربوط به نتایج را مشاهده کنید برای تغییر زمان پیچ را بچرخانید و این تغییرات را SEC/DIVتحت عنوانHorizontalTime Base مشاهده می‌کنید.
 2. از دستگیره‌ی HORIZONTALPOSITIONبرای تنظیم مکان افقی سیگنال در پنجره‌ شکل موج استفاده کنید. این دستگیره برای کنترل تریگر جابجایی سیگنال و یا دیگر برنامه‌های خاص استفاده می‌شود. اگر از هر یک جابجایی استفاده شود حرکت افقی شکل موج با چرخش این دستگیره قابل مشاهده است.
 3. با دکمه‌یHORIZ MENUشما می‌توانید با پنجره‌ی تنظیمات و پنجره‌ی کلی کار کنید.

 

 

 

تنظیمات سیستم تریگر:

همانطور که در شکل زیر نشان داده شده اسیلوسکوپ sds کمپانی owon یک دستگیره و 3 دکمه برای کنترل تحریک دارد.

تریگر اسیلوسکوپ دیجیتال

 • دکمه‌ی Trigger menu را برای دسترسی به منوی تریگر فشار دهید با موارد موجود در منوی انتخابی تنظیمات مربوط به تریگر قابل تغییر است.
 • با استفاده از پیچ Trig level تنظیمات سطح تریگر عوض می‌شودو با چرخاندن آن نشانگر تریگر در صفحه به بالا و پایین حرکت می‌کند، با حرکت این نشانگر، میتوان مقدار سطح تریگر را بصورت همزمان در صفحه مشاهده نمود.همچنین با چرخاندن این پیچ میتواند باعث تغییر مقدار سطح تحریک و برگرداندن آن به روی عدد 0 شود.
 • دکمه‌ی 50% برای تنظیم سطح تریگر به‌عنوان مقدار نقطه‌ی میانی عمودی دامنه‌ی سیگنال تحریک فشار دهید.
 • دکمه‌ی Force را برای مجبور کردن سیگنال تریگر فشار دهید که به صورت کلی در 2 مدSingle و Normal اعمال شده است.

 

چگونگی اندازه‌گیری اتوماتیک:

دکمه‌ی Measure را برای نمایش منوی تنظیمات اندازه‌گیری اتوماتیک فشار دهید. اسیلوسکوپ سری sds، 20 پارامتر برای اندازه‌گیری اتوماتیک فراهم می‌سازد که شامل Vp-p ، Vmax، Vmin، Vtop، Vbase، Vamp، Vavg، Vrms، Overshoot، Preshoot، Freq، Period، Rise Time، Fall Time و … مقدار اندازه‌گیری شده می تواند در هر کانال شبیه‌سازی مشخص شود. فقط اگر کانال شکل موج در حالت ON باشد اندازه‌گیری میتواند انجام شود. اندازه‌گیری اتوماتیک در حالت زیر قادر به انجام نیست. 1- بر روی شکل موج ذخیره شده 2- بر روی شکل موج ریاضی 3- در فرمت XY 4- در فرمت Scan اندازه‌گیری فرکانس، ولتاژ پیک تا پیک، کانال CH1 و میانگین، RMS.

کانال CH2، طبق مراحل زیر است.

1-    دکمه‌ی Measure را برای نمایش منوی اندازه‌گیری اتوماتیک نشان دهید.

2-    دکمه‌ی H1 را برای نمایش منوی اضافه کردن Add فشار دهید.

3-    دکمه‌ی F2 را فشار دهید و CH1 را به عنوان مرجع انتخاب کنید.

4-    دکمه‌ی F1 را فشار دهید مواردی در سمت چپ صفحه نشان داده می‌شود با چرخاندن پیچ M، Period را انتخاب کنید.

5-    دکمه‌ی F4 را انتخاب کنید با اضافه کردن تنظیمات دوره کامل می‌شود.

6-    دوباره F1 را فشار دهید مواردی که در سمت چپ صفحه نمایش داده می‌شود با چرخاندن پیچ M، Freq را انتخاب کنید.

7-    F4 را فشار دهید اضافه کردن تنظیمات فرکانس کامل می‌شود پایان تنظیمات CH1

8-    دکمه‌ی F2 را فشار دهید و CH2 را به عنوان مرجع انتخاب کنید.

9-    F1 ←Mean←M(میانگین)

10-F4   ←Meanکامل می‌شود.

11-  F1 ←Pk-Pk←M

12-  F4 ←Pk-Pkکامل می‌شود پایان تنظیمات CH2

مقادیر اندازه‌گیری شده در پایین صفحه بصورت اتوماتیک نمایش داده خواهد شد.

چگونگی استفاده از مقیاس خودکار (Autoscale):

این کاربرد یک کاربرد بسیار مفید برای کاربرانی است که برای اولین بار از این اسیلوسکوپ owon استفاده می‌کنند که بواسطه‌ی آن می‌توانند یک سری آزمایش‌های سریع بر روی سیگنال‌ها ورودی اعمال نمایند. این کاربرد بصورت اتوماتیک بر روی سیگنال‌ها اجرا می‌شود حتی اگر سیگنال در هر زمان تغییر کند Auto scale شرایط مربوط به وسیله را برای تنظیم حالت تحریک، ولتاژ و زمان را بصورت اتوماتیک بسته به نوع دامنه و فرکانس سیگنال فراهم می‌سازد.

بطور مثال اگر می‌خواستید یک سیگنال 2 کاناله را اندازه‌گیری کنید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. دکمه‌ی Autoscale را فشار دهید، منو نمایش داده می‌شود.

2. کلیدH1 را برای انتخاب on فشار دهید.

3. کلیدH2 را برای انتخاب آیتم Mode فشار دهید.

4. کلیدH3 را برای انتخاب ایتم wave فشار دهید.

ارتباطات با کامپیوتر

اسیلوسکوپ حافظه‌ دار دیجیتال owonارتباط با PC را از طریق USB و LAN یا پورت COM فراهم میسازد. شما میتوانید از نرم افزار ارتباطی اسیلوسکوپ برای ذخیره‌ی آنالیز نمایش داده و ریموت کنترل استفاده کنید. در اینجا چگونگی اتصال به PC توضیح داه می‌شود. اول CD مربوط به نرم‌افزار ارتباطی اسیلوسکوپ را نصب کنید، چند روش برای ارتباط با PC وجود دارد که توضیح می‌دهیم.

با استفاده از پورت USB:

 1. ارتباط: با استفاده از یک کابل USB Device port , USBکه در سمت راست پنل اسیلوسکوپ است را به پورت USB، PC وصل کنید.
 2. درایور را نصب کنید: بعد از اجرای نرم‌افزار مربوطه،F1 را برای باز شدن پوشه Help فشار دهید مراحل را از پوشه‌I .Device connection برای نصب دنبال کنید.
 3. تنظیمات پورت نرم افزار: بعد از اجرای نرم‌افزار Communication را از نوار Menu کلیک کنید. Port-Settings را انتخاب کنید، در تنظیمات USB Connect using را انتخاب کنید بعد از اتمام اتصال بصورت کامل اطلاعات مربوط به نحوه‌ی اتصال در پایین سمت راست پنجره به رنگ سبز در می‌آید.

نرم افزار اسیلوسکوپ

دسته بندی محصولات

Open menu